szmartfon

Bezpieczne korzystanie ze smartfona – podstawowe zasady

Korzystając ze sprzętu elektronicznego, który ma możliwość połączenia z Internetem czyli smartfonem, komputerem PC, laptopem czy tabletem, warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo przechowywanych danych. Wraz ze wzrostem popularności Internetu i cyfro biznesu, rośnie zagrożenie związane z internetową przestępczością. Grozi nam nie tylko „zhakowanie telefonu” i wykradzenie naszych osobistych danych, zdjęć, filmów, ale też rzeczy poważniejsze.

Zahakowany telefon czyli taki, do którego wgląd ma włamywacz, ma nasze wszystkie dane, hasła dostępu do aplikacji mobilnych, w tym aplikacji bankowych, „widzi” wszystkie nasze mmsy, smsy oraz ma dostęp do książki telefonicznej czy profili w naszych mediach społecznościowych typu Instagram czy Facebook. Z poziomu telefonu może wszystko. Zdobywając dostęp i nasze hasła może przelać na swoje konto nasze pieniądze, zablokować nasze karty kredytowe, dowolnie dysponować zdjęciami wgranymi do telefonu czy publikować posty w naszym imieniu.

Jak możemy się zabezpieczyć?

Przede wszystkim zainstalować dobry, polecany program antywirusowych, który w większej części zabezpieczy nasze połączenie z Internetem, dzięki specjalnemu szyfrowaniu. Dobrym programem jest polecany na forach internetowych – Avast Mobile Security & Antivirus 2018.

Avast Mobile Security & Antivirus 2018
Avast Mobile Security & Antivirus 2018

Kolejną możliwością, zależną od posiadanej funkcji jest utworzenie blokady pin, zabezpieczenia hasłem czy odciskiem linii papilarnych, jeśli oczywiście posiadamy taka opcję w telefonie czy tablecie.

Ponadto unikajmy instalowania nieznanych aplikacji z podejrzanych stron, przeglądania stron pornograficznych, które bardzo często zawierają wirusy. Nie otwierajmy w programie pocztowym podejrzanych załączników od nieznanych nadawców, gdyż podobnie na PC, mogą zawierać program szpiegowski czy specjalny wirus, który blokuje nam dostęp do wszystkich danych, a ponowne korzystanie jest możliwe po uiszczeniu określonej kwoty na konto sprawcy. Wtedy najczęściej otrzymujemy kod odblokowujący, ale w praktyce bywa różnie.

aplikacje na smartfonie

Instalując znane aplikacje mamy też możliwość zezwalania na dostęp do naszych kontaktów, aparatu czy smsmów. Pamiętajmy, że w każdym momencie  ustawieniach aplikacji możemy też cofnąć uprawnienia dla danego programu.

Korzystając z Internetu warto zwracać uwagę czy dana strona www nie odsyła nas do innej strony o innej nazwie, posiadającej nieznane źródło, ponieważ w ten właśnie sposób łatwo zainfekować nasz sprzęt. Programy szpiegowskie w większości skonstruowane są tak, że nie potrzeba ich instalować samemu, nie potrzebują naszego pozwolenia. Wystarczy kliknąć na stronę i już – problem gotowy!

Bardzo ważne jest to z jakiej sieci i gdzie korzystamy, często sieci ogólnie dostępne np. w MC Donald czy na dworcach PKS, PKP są niezabezpieczone, dzięki temu może korzystać z nich każdy, ale my korzystając z takiego połączenia „otwieramy bramę dla każdego” czyli drugi sprytny użytkownik telefonu lub komputera może przez taką furtkę wejść do naszego smartfona.

kobieta wyglądająca przez okno

Zawsze jeśli korzystamy z aplikacji wymagających logowania, pamiętajmy, nie wystarczy zamknąć jej w pamięci podręcznej. Trzeba jeszcze wylogować się ręcznie. To zagwarantuje nam większe bezpieczeństwo.

Nie wkładajmy też, bez wcześniejszego sprawdzenia mini kart sim z danymi, muzyką, filmami, tam też mogą być wirusy, jak w każdym magazynie danych typu pendrive czy płyta cd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *