s8

Najpopularniejsze typy dodatkowej ochrony smartfona (etui, pokrowce, futerały)

Od wielu lat nowoczesne smartfony nie są już tak odporne na upadki jak ich dawne poprzednie modele. Wielu z nas pamięta jeszcze pierwsze telefony, wielkie, z ogromnymi wysuwanymi antenami, przypominającymi krótkofalówki. Tamte telefony miały jedna zasadniczą zaletę, nie szkodziły im delikatne upadki, wstrząsy czy wyższe temperatury.

Obecne, nowoczesne smartfony są lekkie, piękne ale i bardzo delikatne, pokryte szkłem są śliskie i bardziej podatne na ześlizgnięcia, wysunięcia z dłoni. Dzięki nowoczesnej konstrukcji zyskały nie tylko nowy wygląd ale i potrzebują specjalnej ochrony. Lekki upadek potrafi uszkodzić nie tylko delikatny szklany ekran telefonu, ale też porysować czy wręcz zniszczyć cała obudowę, zrobioną już nie z trwałego plastiku, ale z aluminium czy szkła lub jednego i drugiego. W związku z tym dodatkowa ochrona chociażby samej obudowy jest tutaj niezbędna o ile chcemy uniknąć dodatkowych kosztów naprawy czy zakupu nowego telefonu.

Producenci akcesoriów prześcigają się w wymyślaniu coraz nowszych i lepszych etui na telefon. Właściwie obecnie wszystkie rodzaje spełniają swoje funcje, czyli stanowią dodatkową ochronę całego telefonu, jednak jak to w praktyce bywa są lepsze i gorsze konstrukcje, oczywiście każde z etui ochronnych ma swoje plusy i minusy.

Etui silikonowe

Etui silkyCase do Samsung Galaxy S8
Etui do Galaxy S8

Najlżejsze i najdelikatniejsze etui , silikonowe, przeźroczyste lub w kolorze. Właściwie jest prawie niewidoczne, polecane osobom, które nie chcą mieć „dodatkowych gabarytów” na swoim telefonie. Takie etui choć delikatne, chroni telefon w podstawowym zakresie, ponieważ ryzyko uszkodzenia jest zbyt duże ze względu na cienkie i wiotkie ścianki takiego etui. Najczęściej chronią wyłącznie ramki telefonu (służą głównie do poprawy uchwytu dla śliskich telefonów), a tył i szkło pozostają odkryte. Są również etui silikonowe, jak na przykład silkyCase moVear, które chroni nie tylko ramkę, ale również tylną część obudowy, co jest już dla wielu osób wystarczające. Poniżej przykładowe etui silikonowe do Samsung Galaxy S8. Etui polskiej marki moVear.

Etui typu wsuwki

Etui typu pochewki (etui wsuwki), z miękkiej gąbki poliuretanowej lub innej gąbczastej tkaniny w formie pochewki. Telefon wsuwa się do niego jak do małej kieszonki. Tkanina z której jest wykonany bardzo dobrze amortyzuje upadek, aczkolwiek jest mało praktyczne, jak chcemy szybko odebrać telefon lub zrobić zdjęcie.

Etui wsuwane ze skóry

Skórzane kabury najczęściej przypinane do paska, chyba jako jedne z pierwszych pojawiły się na rynku i służyły do noszenia i ochrony smartfonu. Wykonane z grubej skóry, zapinane na zatrzask. Telefon jest w nich całkowicie bezpieczny, natomiast to mało praktyczne etui i nieporęczne dla kobiet noszących telefon w małej torebce.

Etui typu „książka” ze skóry

Futerały zamykane w formie kalendarzyka (książki), często z dodatkowymi przegródkami na karty czy dokumenty. Często zapinane na zatrzask magnetyczny lub klasyczny. Bardzo praktyczne, bezpiecznie chronią smartfon, natomiast dodają objętości, powiększając gabaryty naszego telefonu, jednak często walorem nadrzędnym etui ze skórki jest szyk, elegancja, są to idealne etui na imprezy branżowe, spotkania biznesowe czy też dla studentów i osób, które chcą być praktyczne. Jednym z takich etui jest flipSide S do Samsung Galaxy S8.

Etui flipSide S do Samsung Galaxy S8
Etui do Samsung Galaxy S8

Etui typu mirror case

Etui typu mirror lub silikonowe pełne. Pierwsze mają dodatkowy atut, spód wygląda jak lusterko, bardzo praktyczny dla kobiet, Chroni telefon prawie całkowicie, gdyż smartfona wkłada się do środka, po wysunięciu tylnej części obudowy.

Etui pancerne

Ostatni rodzaj to etui pancerne, ze względu na gabaryty wybierane najrzadziej, choć ma też swoich zwolenników. Wykonane z grubej gumy, plastiku lub te najdroższe – materiałów kompozytowych, chroni smartfon nawet przy upadku z dużej wysokości absorbując praktycznie całkowicie całą siłę upadku, jednak jest niepraktyczne, w większości jego wygląd odstrasza, etui pancerne znajduje zastosowanie u osób, które uprawiają wspinaczkę górską lub inny wyczynowy sport, a które chcą podczas górskich wędrówek lepiej zabezpieczyć swój telefon. Etui bardziej okazjonalne, aniżeli do codziennego użytku, ale mimo wszystko warto nim się zainteresować.

1 thought on “Najpopularniejsze typy dodatkowej ochrony smartfona (etui, pokrowce, futerały)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *