Zadbaj o baterię w smartfonie!

Coraz częściej na rynku urządzeń mobilnych można spotkać konstrukcje, które pozbawione są możliwości wymiany baterii na inną. Urządzenia wprawdzie wyglądają smukle, elegancko i stylowo, jednak pozbawione jednej z najważniejszej funkcjonalności stają się mniej atrakcyjne dla osób, dla których ergonomia i długa praca jest najważniejsza.

Użytkownicy tego typu smartfonów już w chwili zakupu zastanawiają się, czy taki smartfon posłuży im długie lata, czy będzie trzeba go wymieniać na gwarancji już po 6 miesiącach. Właśnie dla tych użytkowników przygotowaliśmy niniejszy poradnik, w którym zaprezentujemy kilka najciekawszych metod, które pozwolą przedłużyć życie smartfona, u którego nie da się wyjąć akumulatora.

Wyłącz usługi dodatkowe

Usługi dodatkowe takie jak WiFi, Bluetooth, GPS, NFC, podczerwień oraz wszelkie dodatkowe mogą znacząco zwiększać użycie energii. W przypadku ergonomicznego użytkowania smartfona zasada jest jedna – jeśli w danym momencie nie korzystasz z danej funkcjonalności – wyłącz ją! Pozwoli to nie tylko oszczędzić cenną energię, ale również zwiększy to bezpieczeństwo Twojego urządzenia, albowiem coraz częściej można spotkać się z typami ataków na urządzenia mobilne, które wykorzystują komunikację bezprzewodową telefonu. Jeśli wyłączysz dane usługi, automatycznie pozbawiasz inne osoby możliwości ataku na smartfon.

Kontroluj aplikacje działające w tle

Aplikacje działające w tle potrafią zjadać ogromne ilości energii akumulatora, dlatego należy je systematycznie kontrolować oraz wyłączać jeśli nie mamy zamiaru korzystać z nich przed dłuższy czas. Bardzo często użytkownicy zostawiają kompletnie niezoptymalizowane systemy, a w większości przypadków, wystarczy użyć wbudowanego w system operacyjny (lub dostarczanego przez producenta telefonu) narzędzia do optymalizacji pamięci operacyjnej, by pozbyć się zbędnych procesów i wydłużyć czas pracy na baterii.

Optymalizuj jasność ekranu

Ciągła praca na najwyższych obrotach tj. na wysokiej jasność ekranu nie tylko prowadzi do szybszego rozładowania akumulatora, lecz również w wielu przypadkach pogarsza wzrok, dlatego jeżeli w danym miejscu, pomieszczeniu panują gorsze warunki oświetleniowe, postaraj się nie podświetlać ekranu smartfona na full, praca już na 40% mocy może oszczędzić baterię i Twoje oczy. W ciemności warto zawsze ustawić najniższą możliwą wartość podświetlenia lub maksymalnie do 10%, dzięki temu oczy nie będą się tak szybko męczyć. Część producentów oferuje oprogramowanie do kontroli jasności ekranu, jednak w wielu przypadkach jest niedokładne, głównie przez niedoskonałość czujników dostępnych w telefonach.

zdjęcie smartfona z baterią i kablem do ładowania
Smartfon, kabel od ładowarki i bateria

Oczywiście pisząc 40% jest to wartość uznaniowa, dużo zależy od specyfikacji telefonu, każdy oferuje odmienną luminancję wyrażoną w nitach, dlatego podane wartości traktuj poglądowo, jeśli Twój telefon ma niską luminancję, podane wartości będzie trzeba podnieść odrobinę. Pamiętaj! Zawsze dobieraj wartości pod swoje preferencje. Jeżeli dobrze czujesz się na wysokim stopniu podświetlenia ekranu, nie ma sensu eksperymentować z alternatywnymi ustawieniami. Pamiętaj jednak, że to co jest dobre dla Ciebie, nie koniecznie musi być dobre dla Twojego znajomego, znajomej 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *