office printer

Zamienniki do drukarek – wady i zalety zastosowania

W świecie technologii informatycznych wszystko zmienia się tak szybko, że czasami ekspertom trudno jest nawet śledzić wszystkie nowe technologie, rozwiązania i produkty. Jednak istnieje kilka wiecznych sporów, które pomimo wszelkich zmian pozostają niezwykle ostre i aktywnie dyskutowane. Jeden z nich dotyczy materiałów eksploatacyjnych do drukarek i najczęściej zawiera sformułowanie: „Oryginał czy zamiennik?”

Kompatybilne wkłady

na drukarceKażdy, kto ma drukarkę, prędzej czy później musi stawić czoła potrzebie zakupu materiałów eksploatacyjnych i szybko zdaje sobie sprawę, że wybór jest naprawdę ogromny, a wkład, za który producent drukarki żąda dużo pieniędzy, można kupić dwa, pięć, a nawet dziesięć razy taniej. Czy możemy zatem stwierdzić, że oryginalne wkłady np. od HP są idealnym rozwiązaniem dla drukarek HP? Pod względem niezawodności, jakości druku i zasobów – bez wątpienia. Mają tylko jedną wadę – ogromną cenę. To właśnie na oryginalnych materiałach eksploatacyjnych producenci zarabiają najwięcej, często cena drukarki już po kilku miesiącach eksploatacji jest równa cenie zakupu oryginalnych pojemników z tuszem, ale na szczęście są alternatywne rozwiązania… kompatybilne, alternatywne tusze i tonery takie jak te marki Activejet https://artjet.pl/pl/c/Activejet/56. Te zamienniki wyglądają tak samo i kosztują dwa, a nawet trzy razy taniej niż oryginalne. Jednocześnie są w stanie współpracować z zadeklarowanymi kompatybilnymi drukarkami. Paradoks? Nie, wszystko to jest logiczne. Jeśli dana firma np. HP wydaje dużo pieniędzy na opracowywanie drukarek i materiałów eksploatacyjnych do nich, co gwarantuje wysoką jakość wydruków i bezpieczeństwo drukarek, to producenci kompatybilnych pojemników również mogą to uczynić. Mogą zaoferować nam produkt działający identycznie, a jednocześnie w znacznie niższej cenie.

Najważniejszą rzeczą w produkcji wkładu jest minimalizacja kosztów produkcji przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności i jakości. Dlatego obudowy są produkowane w najbardziej przystępnej cenie – najważniejsze jest to, że kształt i gniazda odpowiadają drukarce docelowej. Jedyną wadą alternatywnych wkładów jest to, że w przypadku specjalistycznych wydruków mogą nie do końca oddawać jakość, która by była przez nas pożądana. Zasadniczo jednak kompatybilne wkłady, pomimo niewielu wad, są bardzo dobrym wyborem, jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów wydruku w firmie, czy w domu.

Regenerowane wkłady

Inną opcją, która jest dość popularna wśród ostrożnych użytkowników drukarek, są wkłady ponownie napełniane. Najczęściej oryginalny tusz czy toner staje się w pełni sprawny, albowiem może zostać ponownie napełniony lub uzupełniony, taki „zamiennik” powraca do życia. Na pierwszy rzut oka jest to świetna opcja – wszystkie mechanizmy wkładu pozostają oryginalne, co zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia drukarki, a jakość wydruku w porównaniu z kompatybilnymi wkładami powinna również być wysoka. Jednak w rzeczywistości regenerowane zamienniki mają więcej wad niż kompatybilne wkłady. Przede wszystkim jest większe ryzyko nieprawidłowego zregenerowania cartridge’a, co może doprowadzić do uszkodzenia drukarki, szczególnie jeśli my sami decydujemy się na zregenerowanie pojemnika – bez odpowiedniej wiedzy i materiałów może być to bardzo ryzykowne. Po drugie, pojemniki też mają swoją „wytrzymałość” i nie mogą być bez końca regenerowane. Po trzecie, zamienniki są testowane w laboratoriach, w których to sprawdza się np. lepkość atramentu, co przekłada się na wysoką jakość wydruków. W przypadku pojemników regenerowanych rzadko kiedy mamy informację, że przeszedł testy w laboratorium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *