Fikuśny lapek

Jakie programy warto zainstalować „na start” w Windows 10

Już na etapie zakupu nowego sprzętu komputerowego bądź po prostu instalacji nowego systemu na dotychczasowym sprzęcie komputerowym warto zastanowić się nad tym jakie programy komputerowe będą dla nas przydatne.

Warto zrobić to na tak wczesnym etapie, ponieważ dość szybko może okazać się, że dodatkowe programy zawarte w początkowym pakiecie, które oferuje system Windows 10 mogą okazać się niewystarczające. Dlatego w celu usprawnienia pracy przy komputerze warto wybrać dodatkowe narzędzia i dodać  je zaraz po instalacji nowego systemu.

Programem niezbędnym, który powinien zostać zainstalowany w pierwszej kolejności jest program antywirusowy. Bez którego nie powinniśmy zaczynać jakiejkolwiek pracy przy komputerze. Programów antywirusowych obecnie na rynku dostępnych jest wiele np. Avast. Dlatego przed wyborem odpowiedniego dla nas powinniśmy sprawdzić czy dany program zapewnia ochronę zarówno przed wirusami typu spyware czyli szpiegującymi jak i wirusami typu trojan oraz innymi równie złośliwymi szkodnikami.

Bardzo często programy antywirusowe dostępne są w darmowej wersji, dlatego warto odłożyć wszelkiego rodzaju czynności w tym przede wszystkim surfowanie w Internecie, dopóki nie zaopatrzymy nasz komputer w program antywirusowy. Programy antywirusowe dobrej jakości oferują nam również ochronę bankowości elektronicznej, a także skanowanie zewnętrznych nośników pamięci, które podłączamy do naszego komputera. Z płatnych rozwiązań dobrym rozwiązaniem może być znany i ceniony Bit Defender.

Ponadto antywirusy monitorują zapisywane oraz uruchamiane pliki. Zwróćmy również uwagę na to czy wybrany przez nas program nie tylko powiadomi nas o występującym zagrożeniu, ale również odpowiednio je odizoluje i sam poradził sobie z problemem – niektóre z darmowych programów umożliwia wykrywanie, ale nie usuwanie i przenoszenie do kwarantanny (za to trzeba już zapłacić wykopując pełną wersję aplikacji). Sprawa dotycząca instalacji tego typu programów powinna mieć status najwyższego priorytetu,  który wymaga bezzwłocznej instalacji i z którym z pewnością nie możemy zwlekać.

Człowiek od zadań specjalnych - Informatyk
Człowiek od zadań specjalnych – Informatyk

Posiadając nowe oprogramowanie warto na starcie także wyposażyć się w program archiwizujący nasze dane, zabezpieczając je przed niespodziewaną utratą. Przydatny w życiu codziennym będzie program obsługujący popularne formaty archiwizujące takie jak na przykład ZIP czy RAR. Skompresowane dane można umieścić na zaszyfrowanym pendrive czy dysku wymiennym. W zasadzie same oprogramowanie do archiwizowania umożliwia już szyfrowanie, aczkolwiek jak pokazuje praktyka nie jest to szyfrowanie, którego nie da się złamać, dlatego warto użyć dodatkowych zabezpieczeń.

Warto również rozważyć instalację programu, który zadba o nasze środowisko pracy, a mianowicie będzie kontrolował nieużywane aplikacje i pomoże nam utrzymać porządek kasując pliki, które zainstalowaliśmy tymczasowo bądź zwyczajnie już z nich nie korzystamy. Takie programy zajmują się w szczególności „odgruzowaniem” naszego komputera usuwając niepotrzebne pliki czy sterowniki. Za pomocą tego typu programu wyszukamy i usuniemy również dublujące się pliki, które zajmują miejsce na naszym dysku. Jednym z takich programów jest popularny CCleaner.

Dla komputera działającego na systemie operacyjnym Windows i w oparciu o klasyczny dysk twardy HDD niezbędny jest również program do defragmentacji dysku twardego skracający czasy dostępu do plików na dysku. Tego typu program pomoże nam  również usprawnić zewnętrze nośniki pamięci – dyski HDD podpinane przez USB. Warto wiedzieć, że na dyskach SSD nie powinniśmy korzystać z defragmentatorów. Dyski SSD mają bardzo krótkie czasy dostępu i są one niezależne od umiejscowienia danych, stąd defragmentację można sobie darować.

Programów dedykowanych dla systemu Windows 10, które usprawnią nam pracę przy komputerze jest o wiele więcej. Jednak te wspomniane powyżej należy zaliczyć do programów typu „must have”, które sprawdzą się u większości użytkowników. Pozostałe programy warto dopasować do swoich preferencji.

W kolejnych częściach napiszemy o innych aplikacjach, które warto zainstalować na nowym systemie Windows 10.

3 thoughts on “Jakie programy warto zainstalować „na start” w Windows 10

  1. Może nie będę oryginalny ale powiem że programy użytkowe np. Paint.NET, GIMP, dodatkowe przeglądarki internetowe, programy wspomagające oczyszczanie komputera z syfu np. Ccleaner, Odkurzacz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *