Wielu przedsiębiorców staje przed dylematem podjęcia współpracy z biurem rachunkowym. Czy to rozwiązanie wyłącznie dla większych firm, czy mogą korzystać z niego z powodzeniem również mniejsze przedsiębiorstwa? Jak wygląda taka współpraca? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.
Na czym polega współpraca z biurem rachunkowym?
To jak dokładnie będzie wyglądać współpraca z biurem rachunkowym zależne jest od samego biura oraz firmy, która się na nią decyduje. Jednak niezależnie od tych czynników istnieje kilka ogólnych zasad, które dotyczą większości biur. Jedną z podstawowych usług oferowanych przez biura rachunkowe jest oczywiście prowadzenie ksiąg rachunkowych o czym więcej przeczytasz tutaj. Pracownicy biura zajmują się więc spisem przychodów i rozchodów, kwestiami podatkowymi, czy archiwizacją dokumentów finansowych. Jednak nie tylko to wchodzi w skład ofert takich firm. Wiele zależy od ilości pracowników oraz ich wykształcenia. Stąd niektóre biura mogą mieć naprawdę bogate oferty, a inne oferują nieco bardziej podstawowe usługi. W ramach współpracy z biurem rachunkowym można liczyć m.in. na doradztwo finansowe, korektę błędów popełnionych przez wcześniejszych księgowych, prowadzenie dokumentacji kadr, sporządzanie audytu, czy sporządzanie umów cywilnoprawnych. To, jak od strony technicznej wygląda taka współpraca, zależy od obu stron. Niektóre biura preferują osobisty kontakt z klientem, inne wybierają współpracę zdalną.
Bezpieczeństwo finansów firmy
Jeśli chodzi o korzyści współpracy z biurem rachunkowym, to nie sposób nie wspomnieć o bezpieczeństwie. Aby jednak można było o nim mówić, należy nawiązać współpracę z biurem, które posiada Certyfikat Ministra Finansów, będący potwierdzeniem profesjonalizmu, wiedzy i doświadczenia. Pracownicy biura rachunkowego to osoby, które posiadają aktualną wiedzę na temat prawa podatkowego czy przepisów ZUS. Komuś, kto prowadzi firmę, ciężko być na bieżąco z takimi kwestiami i dokształcać się również w dziedzinie księgowości. Dlatego powierzenie swoich finansów profesjonalistom to zarówno bezpieczeństwo, jak i duża wygoda. Ponadto zawierając współpracę z biurem warto zwrócić uwagę czy ma wykupione OC. Takie ubezpieczenie to ogromna ochrona dla klienta w razie jakichkolwiek błędów i jeszcze większa gwarancja bezpieczeństwa.
Oszczędność czasu i pieniędzy
Prowadzenie księgowości wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Nawet jeśli prowadzisz niewielką działalność, podejmowanie się samodzielnej kontroli nad finansami i podatkami najprawdopodobniej pochłonie mnóstwo czasu. Ponadto, aby być na bieżąco z obecnym prawem należy stale się dokształcać, a na to przedsiębiorcy po prostu nie mają czasu, w przeciwieństwie do pracowników biur rachunkowych, dla których jest to codzienność. Niektórzy myślą również nad zatrudnieniem wewnętrznego księgowego w firmie. Jednak w porównaniu do biur pochłania to o wiele więcej pieniędzy. Aby to zrobić musisz stworzyć nowe stanowisko pracy, zainwestować w sprzęt niezbędny do prowadzenia księgowości oraz kupić potrzebne do tego programy. Ponadto comiesięczna pensja nowego pracownika i szkolenia, które trzeba mu zafundować to również spory wydatek zaczynający się od 5000 zł netto miesięcznie.
Komfort i wygoda
Wciąż nie jesteś przekonany do nawiązania współpracy z biurem rachunkowym? Pomyśl o tym, z jaką wygodą wiąże się takie działanie. Jedyne co musisz robić to przekazywanie niezbędnych dokumentów. Cała reszta spoczywa na głowach wykwalifikowanych księgowych biura, z którym nawiążesz współpracę. W wielu miejscach nie musisz nawet robić tego osobiście – możesz wysłać dokumenty pocztą, kurierem lub mailem. W razie jakichkolwiek pytań biuro rachunkowe jest do twojej dyspozycji i może udzielić ci odpowiedzi telefonicznie. Pracownicy biura rachunkowego mają możliwość reprezentowania swoich klientów przed ZUS oraz Urzędem Skarbowym, dzięki czemu nie musisz martwić się o ewentualne wyjaśnienia czy komplikacje. Nawiązanie takiej współpracy to niewątpliwie gwarancja spokoju o finanse firmy. W końcu nikt nie zajmie się nimi lepiej niż przeszkoleni do tego profesjonaliści.